Len

LEN – VLASTNOSTI A VÝHODY

Len má oproti jiným textilním vláknům velmi vysokou odolnost, vlákno je velice pevné (až o 30% pevnější než bavlna, za mokra dokonce až o 60% !) a jeho degradace užíváním je téměř nulová. Lněné výrobky takřka nestárnou, jsou mimořádně odolné mechanickému poškození a u struktury plátna téměř nedochází k „řídnutí“. Pevnost vlákna se v mokrém stavu násobí, proto ani prací proces nemá zásadní vliv na poškozováni vlákna, nedochází k „vypírání“ textilie. Lněné vlákno vykazuje také vysokou odolnost působení zásaditých látek, kyselin a jejich roztokům.

Struktura lněného vlákna je hladká, na rozdíl od jiných vláken jako třeba bavlna, které mají šupinatý nebo jinak strukturovaný povrch. Hladkost vlákna značně snižuje přilnavost pevných částic a mikroorganismů (prach, roztoči, plísně, bakterie, viry atd.), které způsobují znečištění látky. Len je tedy mimořádně odolný pohlcování prachu, mastnoty nebo jiných nečistot a velmi dobře odolává zašpinění. Skvěle odolává negativnímu působení lidského potu – nedochází k vytváření tzv. „map“, a právě proto je ideálním materiálem pro ložní povlečení, prostěradla nebo wellness textil určený pro saunu, parní lázeň nebo na masážní lehátka. Hladká struktura vlákna  navíc umožňuje při praní mnohem snadnější uvolnění nečistot, proto lněná tkanina nevyžaduje vysoké prací teploty nebo agresivní prací prostředky.

Lněné vlákno navíc vykazuje vysokou schopnost absorpce vlhkosti, mnohonásobně vyšší než je tomu u bavlny. Zároveň však absorbovanou vlhkost rychleji uvolňuje, a tedy oproti ostatním přírodním tkaninám mnohem rychleji schne. 

Len má příjemný chladivý omak, který je u ložního povlečení, prostěradel nebo letních přikrývek velmi doceňován především v horkých letních měsících.

Lněný textil je hypoalergenním materiálem, nezpůsobuje žádné alergické reakce. Navíc je, jak už bylo řečeno, mimořádně odolný znečištění, nepohlcuje prach, dobře odolává roztočům, plísním, ale i bakteriálnímu nebo virovému znečištění. Je tedy mimořádně vhodným materiálem pro lidi trpící různými druhy alergií, astmatu, atopického ekzému, lupenkou apod.

Lněné textile jsou velmi výhodné nejenom z hlediska trvanlivost a odolnosti, ale i ze zdravotního hlediska. Neméně hodnotný je i jejich ekologický význam – nižší opotřebení a tedy i delší životnost materiálu, snadné a méně intenzivní praní při nižších teplotách a s použitím méně agresivních prostředků. Tyto vlastnosti samozřejmě přinášejí i mimořádný ekonomický efekt.

zdroj: https://www.e-len.cz/len-vlastnosti-a-vyhody/

[porto_product_category title=“Lněné kousky“ view=“grid“ category=“lnene“]

 

Shopping Cart
Scroll to Top
[]