O hedvábí

Dopřejte si hedvábí

Hedvábné dámské oblečení je naše specialita. Hedvábí mocným způsobem podtrhne ženskou krásu a jedinečnost.  Najdete u nás krásné kousky z pravého 100% hedvábí, přírodního materiálu s jedinečnými vlastnostmi. Hedvábné látky jsou nejen jednoduše krásné, ale jsou též hebké, lehké a prodyšné a umí zahřát i ochladit. Hedvábí – látky z přírodního hedvábí dokážou být nenápadně elegantní i neskrývaně luxusní. Hedvábné látky patří k tomu nejlepšímu, co si můžete obléknout, a nejsou zdaleka tak nedostupné a náročné na péči, jak se někdy traduje.

Šifony z pravého hedvábí

Hedvábné šifony jsou jedny z nejjemnějších látek, jaké existují. Jsou lehké, splývavé, doslova se vznášejí – stačí malý závan vzduchu a šifon vlaje v krásných vlnách. Ačkoli existují i jemné šifony z umělých materiálů, hedvábnému se svou lehkostí nemohou vyrovnat. Šifony jsou skvělé na vlající vrchní vrstvy sukní, šatů, tunik, ale také na lehoučké šátky nebo společenské šály. Jsou hladké a mají tlumený lesk.

Jak poznat pravé hedvábí?

zdroj informací: santor.cz

Nemusíte mít vystudované textilní zbožíznalství ani být odborníkem na látky, abyste dokázali poznat, zda si kupujete opravdu pravé přírodní hedvábí. Stačí se vyzbrojit několika základními vědomostmi a trochou ostražitosti.

Věnujte pozornost materiálovému složení

Zní to banálně, ale často na to zapomínáme – zkoumejte materiálové složení, nikoliv název zboží. Šaty, které jsou označené jako hedvábné, možná obsahují jen pár procent hedvábí, nebo jsou dokonce ze syntetiky, která přírodní hedvábí pouze napodobuje. Při nákupu v e-shopu se musíte spolehnout na to, že prodejce látku nebo oděv správně označil. Pokud neznáte jeho reputaci nebo o ní máte pochybnosti, pečlivě prostudujte popis. Dávejte pozor na to, že název zboží je velmi pružný parametr, se kterým si prodejce může „pohrát“ a zapůsobit na vaše emoce. Není totiž nelegální mít látku pojmenovanou například „hedvábný satén“, pokud v materiálovém složení stojí 100% polyester. Buďte opatrní i v zahraničních e-shopech: v angličtině se jako „silk“ nebo „silky“ běžně označuje jakákoli jemná nebo splývavá látka. Pokud parametr složení prodejce vůbec neuvádí, je to nanejvýš podezřelé.

Vzhled a omak hedvábí

jak poznat hedvábí – štítek
V obchodě s textilem by každá látka měla být opatřena štítkem s materiálovým složením.

Kdo má s hedvábím hodně zkušeností, tomu někdy stačí doslova jediný pohled. Hedvábí má typický měkký lesk, který lze jen velmi těžko napodobit. Je pravda, že výrobní technologie se stále zlepšují a výrobci dokáží utkat velmi pěkné hedvábné napodobeniny, ale tam, kde se podaří oklamat zrak, většinou pomůže hmat. Hedvábí je měkké (ani nesplývavé látky jako taft nebo dupion nejsou na omak tvrdé), hebké, příjemné na pokožce. Hedvábné vlákno je lehčí než polyesterové nebo viskózové, takže hedvábná látka je vždycky znatelně lehčí než stejně silná látka z umělých nebo jiných přírodních materiálů.

Cena hedvábí

Napovědět může i cena. Za cenu polyesteru pravé hedvábí nejspíš nekoupíte, i když je samozřejmě možné, aby férový prodejce s rozumnou marží prodával pravé hedvábí levněji než tvrdý obchodník své syntetické hedvábí oceněné v duchu hesla „čím dražší, tím luxusnější“. Do ceny vstupují také další faktory: zda se jedná o látku přímo z výroby nebo o odkoupený zbytek z továrny (rozdíl v kvalitě může být nulový), zda byla látka koupena přímo od zdroje nebo si prošla několika prostředníky. Do ceny se promítají i nemalé náklady na textilní návrháře, pokud se jedná o designové hedvábí s autorským potiskem.

Zápalový test hedvábí

Pokud už máte látku v ruce, můžete ji poměrně snadno otestovat. Neplatí to ostatně jen pro látky – stejný postup lze použít i pro oblečení bez etikety, například šaty po babičce. Stačí vzít malý kousek látky nebo dokonce jen několik vytažených vláken a zapálit je. Pozor na směsové materiály – osnovní nitě mohou být jiné než útkové, nebo je v jedné niti spojeno víc materiálů. Je-li výsledek nejednoznačný, pokuste se vlákna oddělit co nejpečlivěji a otestovat je samostatně.

Shopping Cart
Scroll to Top
[]