Péče o hedvábí

Péče o hedvábí je velmi jednoduchá a nezabere mnoho času.

Hedvábí můžete svěřit prověřené čistírně, nebo si prát doma.

Hedvábí perte ručně a samostatně ve studené vodě, ideální je teplota do 30 °C, s pracím práškem URČENÝM NA VLNU NEBO HEDVÁBÍ. A to z toho důvodu, že hedvábí nesnáší alkalické (zásadité) prací přípravky. Na praní použijte prostředek přímo určený na praní hedvábí a jemného prádla, nepoužívejte mýdlo, nebo šampon. Při praní výrobek jen jemně promačkávejte, „nedrhněte“ ani nedřete násilím.

Po vymáchání ve studené vodě, vymáchejte látku ještě jednou ve slabé octové vodě (zhruba jedna lžíce na 5 – 10 litrů vody), ocet chrání a pomáhá udržovat dlouhodobou svěžest barev. Octovou vodu vytřepte, znovu vymáchejte ve studené vodě a usušte. V případě potřeby je možné předsušit v sušičce, aby se nevytvořil statický elektrický náboj, ale je třeba hedvábí nechat doschnout přirozeným postupem. Sušení je ideální ve vodorovné poloze, nevzniká „lom“ od šňůry. Nikdy výrobky neždímejte! Hedvábné kousky jsou suché téměř okamžitě, ale schnutí můžete urychlit zabalením do ručníku a jemným pomačkáním. Nikdy nedávejte schnout na slunce, či přímý tepelný zdroj.

Zpočátku má hedvábí velký náboj statické elektřiny, lehčí kousky větší, než silnější, který se nošením ztrácí. Všechny hedvábné tkaniny je proto lepší před žehlením nebo nošením lehce orosit vodou, čímž se statická elektřina odstraní. Rovněž pomáhá pověšení přes kovovou tyč – sušák nebo suché čištění. Pokud se vám hedvábí při žehlení lepí na prkno, opatrně po něm přejeďte např. nerezovým jídelním nožem, či jakýmkoli jiným oblým kovovým předmětem.

Žehlete, ideálně ještě lehce vlhké, na jednu tečku (do 100 °C), u silnějších kousků můžete žehlit na vyšší teplotu. Teplotu potřebnou na vyžehlení vašeho konkretního kousku vyzkoušejte postupným přidáváním teploty na žehličce – začínejte od teploty nižší! Žehlete po rubové straně.

Lehce pomačkané hedvábí vyvěste na vlhkém vzduchu, krásně se vyrovná.

zdroj informací: https://www.pashmina.cz/clanky/pece-o-hedvabi/

TIP MAJITELKY ESHOPU:

Je možné prát hedvábí v pračce?

Většina dnešních praček má šetrný program, který napodobuje ruční praní – prádlo se v bubnu jen pohupuje ve větším množství vody. Takový program můžete bez obav použít, jen před spuštěním zkontrolujte, zda je správně nastavená teplota (30 °C) a buben je naplněný maximálně do poloviny. Ždímání v závislosti na druhu prané látky úplně vypněte (jemné a lámavé materiály jako šifon, satén, dyšes, taft) nebo nastavte na co nejmenší otáčky (max. 400). Pokud vaše pračka nabízí funkci vody navíc, určitě ji využijte. Voda působí jako polštář mezi hedvábím a bubnem pračky, čím více vody, tím méně dotyku.

Máte-li strach o zvlášť jemné kousky jako šátky nebo lehké topy, perte je v ochranném sáčku na praní prádla.

Shopping Cart
Scroll to Top
[]