Viskoza

Viskóza je v dnešní době rozšířený a oblíbený materiál. Je příjemná na nošení, nevyžaduje speciální péči a je dostupná v mnoha zajímavých provedeních. Mezi nimi ale vládne trochu zmatek. Víte, co je to modal nebo Tencel? Víte, jak se bambusová viskóza liší od jiných viskóz a proč je tak skvělá? A jaký je rozdíl mezi viskózou a rayonem?

viskóza materiál

Viskóza je „poloumělé“ vlákno, které se vyrábí trochu podobně jako některá syntetická vlákna, avšak z rostlinné suroviny: z celulózy. Bavlna, len, konopí a další přírodní materiály se také skládají převážně z celulózy, proto je jim viskóza v mnohém podobná, např. svou prodyšností nebo požadavky na péči.

Celulóza na výrobu viskózy se obvykle získává ze dřeva nebo z odpadu při zpracovávání bavlny. Během výrobního procesu se z ní vytvoří hustá viskózní tekutina, podle které také materiál dostal jméno. Tato medu podobná tekutina se pak vstřikuje speciální tryskou do kyselinové lázně, ve které se promění v pevná vlákna.

Změnou některých částí výrobního postupu je možné vyrobit vlákna různých vlastností a získat tak látky, které jsou zvlášť jemné, dobře odvádějí vlhkost nebo jsou odolnější.

Co všechno je viskóza?

Výraz „viskóza“ se používá zároveň v širším i užším smyslu a z toho někdy plynou menší nedorozumění. V širším smyslu se jako viskóza označují všechna regenerovaná celulózová vlákna, tedy včetně modalulyocelu a dalších, přestože to není fakticky správné. V užším smyslu je totiž viskóza pouze regenerované celulózové vlákno získané tzv. viskózovým postupem a ostatní celulózová vlákna jsou tak její „sourozenci“, ne podmnožina.

Z tohoto drobného zmatení pramení také nejasnosti ohledně rayonu. Rayon a viskóza v širším slova smyslu jsou synonyma, protože podle předpisů platných ve Spojených státech (a také Číně a Japonsku) je rayon vlákno z regenerované celulózy. Podle mezinárodně platné normy ISO, ze které se v USA vychází, je rayon totéž, co viskóza (anglicky viscose). Přesto se může stát, že na štítku v šatech najdete složení třeba 40 % rayon, 60 % viscose. V takovém případě může jít o označení směsi „viskózové viskózy“ (viscose) a dalších celulózových vláken (rayon).

Viskózová vlákna

Jak je to v Česku? České (a evropské) předpisy znají v současné době šest druhů uměle vyráběných celulózových materiálů, které vám teď představíme.

Viskóza

Vlákno získané tzv. viskózovým postupem, který byl vynalezen před více než sto lety. Je to „obyčejná“, běžná viskóza, ze které se vyrábějí převážně úplety na trička a lehké tkaniny na letní šaty nebo kalhoty. Je měkká, příjemná na nošení, prodyšná, lehce chladivá a levná. Základní nevýhody jsou dvě: je málo pevná a některé druhy jsou náchylné k tvorbě žmolků. Pevnost viskózy se snižuje za mokra, takže by se měla šetrně prát i ždímat a sušit tak, aby se nevytahala. Sluší se ještě dodat, že viskóza se mačká, ale tady záleží i na druhu látky. Tričko z viskózy s elastanem se tolik nemačká, jemné letní tkaniny jsou choulostivější.

Výroba viskózy není šetrná k životnímu prostředí. Vznikají při ní odpadní látky, které nelze recyklovat. Sama viskóza je biodegradabilní podobně jako bavlna.

zdroj: https://www.sartor.cz/clanek/13/mnoho-tvari-viskozy/

Shopping Cart
Scroll to Top
[]